Warzywa, WarzywoWarzywa, Warzywo
Warzywa, WarzywoWarzywa, WarzywoSerwis dla rolnikówrolnicy kontaktreklama rolnictwoWarzywa, Warzywoportal rolniczyWarzywa, Warzywo


Warzywa


Uprawa Selera

Uprawa selera dobrze udaje się w klimacie umiarkowanym o dość dużej wilgotności. W fazie rozsady roślina wymaga pełnego światła. Jako roślina błotna, seler potrzebuje do swego wzrostu dużo wody. W czasie całego okresu wegetacji wilgotność gleby powinna przekraczać 60% ogólnej pojemności wodnej. Warzywo ma duże wymagania glebowe. Udaje się jedynie na glebach o dobrej strukturze, zasobnych w substancje organiczne, dobrze zatrzymujące wodę, ale nie podmokłych i nie znosi gleb kwaśnych.

Seler  uprawia się w pierwszym roku po oborniku lub po nawozach zielonych przyoranych w jesieni. Z uwagi na długi okres wegetacji oraz na długi okres kiełkowania nasion uprawa tego warzywa w gruncie możliwa jest jedynie z rozsady przygotowanej pod szkłem. Nasiona należy siać wcześnie od połowy lutego do początku marca. Przed sadzeniem należy rozsadę zahartować (stopniowe zdejmowanie okien i ograniczanie podlewania). Seler sadzi się w rozstawie 50-30X30-20 cm, zależnie od żyzności gleby. Ważne jest aby rośliny nie były sadzone głębiej niż rosły w inspektach. Bardzo ważne jest właściwe nawadnianie w okresie suszy, na którą warzywo to jest bardzo wrażliwe. Termin zbioru na pęczki rozpoczyna się w 6-8 tygodni po posadzeniu, kiedy rośliny wytworzą około 10 liści. Zbiór korzeni do przechowywania przeprowadza się w październiku i listopadzie. Najlepiej przechowuje się selery w kopcach, przy czym niezbędne jest dokładne przesypywanie piaskiem tak by poszczególne korzenie nie stykały się ze sobą. 

rolnicy.com


 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy