Warzywa, WarzywoWarzywa, Warzywo
Warzywa, WarzywoWarzywa, WarzywoSerwis dla rolnikówrolnicy kontaktreklama rolnictwoWarzywa, Warzywoportal rolniczyWarzywa, Warzywo


Warzywa


 


Oberżyna

             Oberżyna – Solanum  melongena L. pochodzi z Indii i Chin, a w stanie dzikim występuje także w Afryce Południowej. Oberżyna w klimacie podobnym do naszego jest rośliną roczną, w cieplejszych strefach klimatycznych może być rośliną wieloletnią.
  
         System korzeniowy oberżyny nie jest zbyt silnie rozwinięty. Łodyga jest sztywna, zdrewniała u podstawy. Kwiaty są osadzone pojedynczo lub zebrane po 2-7 w grona i pochylone ku dołowi. Część użytkową rośliny stanowi owoc, który jest jagodą i tworzy się z grubej mięsistej zalążni. Kształt owocu może być jajowaty, wydłużony lub skrócony, kulisty, owalny, gruszkowaty, cylindryczny lub wężowaty. Długość owocu waha się od 7 do 70 cm. Na jednej roślinie tworzy się od 1 do 5 owoców. Barwa owoców w fazie dojrzałości bywa ciemnofioletowa, biała, zielona, fioletowa z odcieniem brązowym.
              
              Owoce oberżyny  mają duże wartości smakowe. Ich wartość odżywcza polega na zawartości związków mineralnych głównie fosforu i wapnia oraz na zawartości glukozy.
 
rolnicy.com

 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy