Warzywa, WarzywoWarzywa, Warzywo
Warzywa, WarzywoWarzywa, WarzywoSerwis dla rolnikówrolnicy kontaktreklama rolnictwoWarzywa, Warzywoportal rolniczyWarzywa, Warzywo


Warzywa


Groch  uprawa

            Wymagania klimatyczne grochu nie są wysokie. Jest rośliną klimatu chłodniejszego. Optymalna temperatura wzrostu i rozwoju grochu wynosi 13-18 stopni C. Do wydania dobrego plonu wymaga wczesnej, długiej, chłodnej i wilgotnej wiosny. Groch jest bardzo wrażliwy na niedobór światła i nie powinien być uprawiany w miejscach zacienionych. Roślina wymaga umiarkowanej wilgotności gleby i powietrza. Groch zbierany na zielono wymaga lepszej gleby niż groch na suche nasiona, ze względu na krótki okres wegetacji. Najlepsze są dla niego gleby szybko nagrzewające się wiosną, o uregulowanych stosunkach wodnych, bogate w próchnicę i w wapń.

           Groch można uprawiać po wszystkich gatunkach roślin warzywnych i rolnych z wyjątkiem motylkowych. Bardzo dobrym przedplonem pod groch są okopowe po oborniku. Groch uprawiany na zielono wymaga znacznie lepszego stanowiska niż groch na suche nasiona. Na polu przeznaczonym pod groch należy już jesienią jak najintensywniej zwalczać chwasty przez dokonanie podorywki ułatwiającej skiełkowanie nasion chwastów, które następnie można zniszczyć przez  bronowanie. Groch jest bardzo wrażliwy na zachwaszczenie, a odchwaszczanie w późniejszych okresach uprawy jest szkodliwe dla roślin.

       Termin siewu grochu powinien być możliwie jak najwcześniejszy. Sieje się go gdy tylko można wyjść w pole, aby rośliny mogły się należycie rozrosnąć przed nastaniem długiego dnia i wyższej temperatury.

      Groch cukrowy zbiera się gdy strąki są już w pełni wyrośnięte, a nasiona dopiero co zawiązane. W tej fazie dojrzałości są one najsmaczniejsze i najbardziej przydatne do zamrażania. Groch łuskowy nadaje się do zbioru wówczas, gdy strąki są już wyrośnięte, ale wykształcone już nasiona w nich są jeszcze w pełni soczyste.

rolnicy.com

 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy